Zainspiruj się: NOWOŚCI PORADNIK PREZENTOWY OUTLET

Jak przygotować na rodzeństwo?

Nadejście rodzeństwa to prawdziwa rewolucja w życiu całej rodziny.
Mama o siebie dba, tata skręca łóżeczko, ale nie możemy zapomnieć o naszej pociesze, która teraz zostanie starsza siostrą / starszym bratem. Do tej pory przecież uwaga nasza i naszych bliskich była skupiona tylko na naszym pierwszym dziecku – fakt dzielenia się właśnie uwagą i czasem rodziców, to ogromne wyzwanie dla kilkulatka. Warto mu w tym pomóc, aby zmniejszyć szok, zapobiec zazdrości i ułatwić sobie opiekę nad młodszym.

Obejrzyjcie nasz film, gdzie opowiadam Wam co się sprawdziło u mnie, jak szykowałam Bruna na przyjście Niny. A na obrazkach w tle zobaczycie, że chyba sobie nieźle poradziłam…

1. Nie spiesz się z informowaniem dziecka, że będzie miało rodzeństwo. Kilka miesięcy czekania to dla niego wieczność, a nie chcemy wzbudzić złości, że to tyle trwa, tudzież przez kilkanaście tygodni odpowiadać na pytanie „kiedy?”.

2. Książki o rodzeństwie – właściwie każda seria wydawnicza dla dzieci, ma pozycję o nadchodzącym rodzeństwie. Warto mieć przynajmniej 2-3 książeczki na ten temat, aby dziecko zapoznało się z sytuacją i uczuciami innych.

NP.: Basia i nowy braciszek, Tupcio Chrupcio – mam rodzeństwo, Kamilka ma braciszka, Franklin czeka na siostrzyczkę, Kajtuś. Mała siostrzyczka, Zuzia i nowy dzidziuś…

3. Zapoznajcie dziecko z niemowlakiem – musi wiedzieć co go czeka! Że to raczej leżąco płaczący ludzik, niż partner do zabawy.

4. Kupcie dziecku (synowi też! ) lalkę – będzie się czuło odpowiedzialne za opiekę, mogło opiekować się lalką, kiedy my będziemy zajęte przy noworodku.

Niech młodsze rodzeństwo ma dla starszego prezent powitalny. To naprawdę działa!