Zainspiruj się: NOWOŚCI PORADNIK PREZENTOWY OUTLET

O nauce picia z kubeczka słów kilka.

Nauka picia z kubeczka jest obecnie uważana za jeden z ważniejszych elementów rozwoju w pierwszych latach życia dziecka. Dzieci dążą do samodzielności i dla nich picie z ‘dorosłego’ kubka to jest coś! Naszym zadaniem jest więc pomóc mu w nauce picia z takiego kubeczka.

Ale jak to zrobić? Zanim zaczniemy naukę warto się przygotować korzystając chociażby z doświadczenia innych mam i rad ekspertów.  Ja tak zrobiłam i  było to bardzo pomocne. Może będzie i dla Was - dlatego też o nauce picia z kubeczka słów kilka… :)

Po pierwsze : Dlaczego? Po co?

Według ekspertów nauka picia z kubeczka jest ważna z kilku powodów, między innymi:

- jest to znacznie korzystniejsze dla prawidłowego rozwoju zgryzu i aparatu mowy niż picie z butelki

- nauka picia z kubeczka wpiera także prawidłowy, doroślejszy sposób oddychania, który ma znaczenie przy nauce mówienia

- ten sposób jest znacznie zdrowszy dla zębów

Po drugie : Kiedy zacząć?

Naukę samodzielnego picia z kubeczka  możemy rozpocząć kiedy:

-dziecko samodzielnie siedzi w sposób stabilny

-potrafi jeść kleiki itp. karmione łyżeczką. Jedzenie gęstsze niż płyn wolniej się przełyka. Jeśli dziecko to potrafi- poradzi sobie także z wodą w kubeczku.

 Specjaliści zachęcają, aby zrobić to jak najwcześniej. Szczególnie dotyczy to dzieci karmionych butelką- picie z butelki przebiega zupełnie inaczej niż ssanie piersi i nie angażuje mięśni ważnych dla rozwoju. Nie oznacza to oczywiście, że w ogóle nie powinniśmy z nich korzystać. Można, ale przejście z butelki na kubek powinno nastąpić jak najwcześniej.

Po trzecie : Jak to zrobić?

Najlepiej zacząć od podawania gęstszych płynów jak np. soczki przecierowe - dziecko powoli będzie mogło oswoić się z nowym sposobem picia.

Nie zmuszajmy! Jeśli dziecko nie ma ochoty zachęcamy je do tego krótko, kilka razy dziennie. Maluch w końcu sam zacznie sięgać po kubeczek.

Nie należy tez wlewać napoju do buzi. Kubeczek opieramy o dolną wargę, tak aby lekko ją zamoczyć i czekamy, aż dziecko się przyzwyczai i samo dostosuje tempo picia.

Co jeśli dziecko nadal nie chce pić? Z doświadczeń zebranych od mamy wiem, że niepowodzenia przy nauce picia z kubeczka wynikają zazwyczaj ze zbyt wczesnego lub nieumiejętnie przeprowadzonego treningu! Odczekajmy trochę i za jakiś czas spróbujmy ponownie.

 

Przejście z butelki na kubek wymaga niekiedy czasu i cierpliwości. To dla dziecka duży krok. Pytanie, jak ułatwić dziecku te zmianę?

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które docelowo mają pomóc w nauce picia z otwartego kubka.  Można z nich śmiało korzystać jeśli dziecko nie jest jeszcze gotowe na taki krok. Należy jednak pamiętać, żeby nie używać ich zbyt długo- to jedynie forma przejściowa.

W przejściu z butelki na kubek może pomóc dziecku:

1. Kubek niekapek – jest to chyba najpopularniejszy rodzaj kubeczka dla dzieci. Ma wielu zwolenników, jednak specjaliści radzą, aby korzystać z niego nie dłużej niż to konieczne. Jeśli używamy go rozsądnie z pewnością może on bardzo pomóc w przejściu z butelki na kubek.

2. Profilowany kubeczek – to świetna sprawa! Można nim dokarmiać nawet niemowlęta karmione piersią. Dla starszych dzieci to już właściwie kubek, tylko wyprofilowany tak, aby dziecku było wygodnie. Taki kubeczek jest polecany przez specjalistów- dziecko uczy się szczelnie zaciskać usta wokół brzegu, właściwie oddychać i dozować płyn. My mamy może nieco więcej prania, ale ile radości przynosi patrzenie na malucha, który z dumą pije z ‘dorosłego kubka’ :)

3. Bidon – To także dobry sposób na przejście z butelki na kubeczek. Specjaliści zachęcają, aby czasem używać bidonu nawet jeśli dziecko potrafi już pić z kubka. Pijąc przez rurkę musi zrobić ‘dziubek’ i zacisnąć go wokół rurki i aktywuje w ten sposób różne mięśnie – taki inny sposób picia jest więc dla dziecka bardzo dobrym treningiem.

 

MamaGama proponuje naukę picia z kubeczka w 3 krokach :) :

 

 

1. Kubek niekapek Brother Max (37 zł) - na prawdę niekapiący! Ma wygodny uchwyt oraz zamykany ustnik - kilk i możemy wrzucić kubeczek do torebki czy wózka. Nic się nie wyleje - testowane :) To dobry sposób na pierwszy krok.

2. Doidy Cup (26 zł) - to kubeczek o niezwykłym kształcie! Takie wyprofilowanie ułatwia dziecku naukę picia i odstawienie niekapka. Świetnie sprawdza się nawet u kilkumiesięcznych dzieci. Dostepny jest w wielu pieknych kolorach.

3. Bidon Skip Hop (29 zł) - w domu kubeczek, a na wycieczkę bidonik :) wesołe bidony ze zwierzątkami mają rurkę łatwą do schowania (przekręcamy zasuwke i juz nic się nie wyleje) oraz tasiemkę, dzieki której łatwo możemy przyczepić go do wózka czy torebki.